Pomozte lípě z Lipky stát se Evropským stromem roku 2017

lípa v Lipce

Asi se divíte, co je to za titulek. Ale ne, nespletl jsem se. Opravdu je to tak. V obci Lipka, nedaleko Horního Bradla v Železných horách roste obrovská, dle pramenů asi 800 letá lípa. Ta se probojovala až do užšího výběru soutěže Evropský strom roku 2017, kdy zastupuje Českou republiku.
O historii stromu a soutěže samé i o tom, jak hlasovat:
Soutěž Evropský strom roku vznikla v roce 2011 a postupují do ní vítězové národních soutěží. Českou republiku bude v evropské soutěži v roce 2017 zastupovat Lípa na Lipce, která se stala suverénní vítězkou ankety Strom roku 2016, ve které získala 55 367 hlasů. Lípa roste v obci Lipka u Horního Bradla ve východních Čechách. Věk této lípy srdčité se odhaduje až na 800 let a obvod jejího kmene je 9 metrů. Patří tak k nejmohutnějším lípám v ČR vůbec. Roste na zajímavém místě, přestože obec Lipka má jen asi 20 trvale hlášených obyvatel, nejstarší zmínka o tomto místě pochází z roku 1303. Vztahuje se k tvrzi Lipka, která byla v 16. století přestavěna Janem Kustošem na renesanční zámek. Lípa roste jižně od tohoto zámečku, přibližně na poloviční cestě k bývalému hřbitovu, z kterého se dodneška zachovala jen hrobka Kustošů. Titul Evropský strom roku 2017 zatím nezískal žádný český zástupce. Nejlépe se umístila v loňském roce lípa z Tatobit na Semilsku, která získala 2. místo. Chcete-li, aby se česká lípa stala Evropským stromem roku 2017, podpořte lípu na Lipce a hlasujte od 1. do 28. února 2017 zde. Každý hlasující má v letošním roce dva hlasy, které musí dát dvěma finalistům. Po odkliknutí na webové stránce přijde hlasujícímu na emailovou adresu, kterou uvede, žádost o potvrzení. Pokud má hlasující dvě emailové adresy, které používá (služební a soukromá) může hlasovat s použitím obou emailových adres. Webové stránky bude možné prohlížet z mobilů nebo tabletů, a bude možno z nich hlasovat. Poslední týden bude hlasování tajné, tj. na webové stránce se nebudou zobrazovat počty hlasů jednotlivých finalistů.

Klokočovská lípa

My jsme se snažili v roce 2015 přihlásit naší, kutnohorskou, lísku tureckou do soutěže Strom roku 2015. Bohužel nevyhrála. Teď máme ale všichni možnost ovlivnit výhru “našeho” stromu v boji s dalšími evropskými stromy. Vždyť to nemusí být jen fotbal či hokej, co nás ve světě propaguje. Ukažme i to, že u nás rostou krásné staré stromy, o které se umíme starat a které máme v úctě. Navíc je lípa náš národní strom.
Pozn.: Nedaleko této nominované lípy roste v Klokočově ještě starší lípa, které se odhaduje stáří na 1000 let.

nebuďte asociální, sdílejte ...Share on facebook
Facebook
0
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google
Share on pinterest
Pinterest
0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *