Ostatní

Hřbitov pro domácí mazlíčky

Dalším projektem, který se po 9 letech podařilo v roce 2010 realizovat, je vybudování hřbitova pro domácí mazlíčky. Po dlouhé legislativní a papírové válce, kdy jsme nemohli najít vhodný pozemek, jsme uzavřeli koncem roku 2009 nájemní smlouvu s Městem Kutná Hora a 1. května 2010 jsme otevřeli půl hektarový hřbitov. V současné době (zima 2012) je na hřbitově pohřbeno 60 zvířat a zvířátek z Kutné Hory, Kolína, Čáslavi, ale i Prahy a Kladna. Pozemek je v současné době zhruba z 1/3 osetý travou, je zde vybudovaná hlavní štěrková cesta, z prutů upletený altán. Pro správce je u vjezdové cesty umístěna st. buňka s přístřeškem. Zbývá nám doset zbytek plochy travou a zpevnit část cesty. I tak je na hřbitově stále plno práce.

letecký snímek bývalého zooparku

Dalším projektem, který se přímo netýká ochrany přírody a ekologie, bychom chtěli vrátit do Kutné Hory tradici malého zookoutku v blízkosti Vlašského dvora. Ten tam fungoval od počátku 20. let 20. století až zhruba do roku 1975.  my bychom chtěli na tuto tradici navázat a vybudovat zde ve spolupráci s Městem, soukromými investory malou ZOO, která by splňovala nejen dnešní požadavky na moderní architekturu stavební a zahradní, ale i na podmínky chovu zvířat. K tomu, abychom všechna předsevzetí dodrželi, jsme nejdříve přizvali ke spolupráci jihlavskou, pak libereckou ZOO, ale nakonec jsme se dohodli na spolupráci s RNDr. B. Králem (bývalým ředitelem pražské ZOO). Pan Král navrhuje díky celoživotním zkušenostem zooparky a zoologické zahrady po celém světě. Těšíme se na to, co navrhne pro nás 🙂

Kutná Hora je ale především historické město a my jsme se pustili i do oprav několika kutnohorských kapliček. První z nich byla kaplička sv. Petra a Pavla v lese Na Rovinách. U ní bylo v roce 2010 umístěno jedno ze zastavení naučné stezky kolem Kutné Hory. 28. října byla kaplička znovuvysvěcena arciděkanem Uhlířem a nám to dalo další impulz ke stavbě (opětovnému postavení) kapličky sv. Lazara. Ta stála na Karlově, kousek od plaveckého bazénu a zůstalo po ní jen pár fotografií a reliéf v archivu.

Martin Starý, člen sdružení Denemark, se zajímá od útlého věku o tajemno, staré kultury i naše předky. Se svým kamarádem Slávkem Benešem se mu v roce 2012 povedlo s několika dalšími nadšenci vztyčit nad Kutnou Horou skoro 6t menhir. Kolem něj je v kruhu rozmístěno dalších 8 menších kamenů. Pod středovým menhirem byla uložena pamětní schránka s dokumenty onapř. o kutnohorském veřejném životě, občanských sdruženích i kutnohorských osobnostech. Od menhiru je krásný výhled na celou Kutnou Horu. Na rok 2013 je naplánováno vztyčení 4 dalších kamenů kolem Kutné Hory, které budou energeticky “dobíjet” naše město tak, jak to dělávali kdysi staří Keltové.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *