Průvodce po zajímavých stromech v Kutné Hoře

Spolek Denemark se již několik let účastní správních  řízení, týkajících se kácení stromů v Kutné Hoře. Kdysi  to byla i Martinova pracovní náplň na úřadu, takže k této problematice máme mnozí blízko. Protože nám je líto starých stromů, které mnohdy padají k zemi zcela nesmyslně a také proto, že je dendrologie naším koníčkem rozhodli jsme se dlouhodobě získávané informace nějak ucelit a podělit se o ně i s jinými nadšenci. Začátkem roku 2016 začal Pavel Novák a Tomáš Klail, spolu s Honzou Moravčíkem (fotografie) pracovat na podkladech pro knížku o zajímavých stromech v Kutné Hoře. Měl to být jakýsi průvodce po místech, kde tyto stromy můžete najít. Povedly se získat finanční prostředky od Krajského úřadu Středočeského kraje na vydání knížky, průvodce po zajímavých stromech a keřích v Kutné Hoře. V době, kdy se dodělávaly podklady, z nich vyplynulo, že knížka může být mnohem obsáhlejší nebo že nakonec vzniknou dva díly. Vše se podařilo dotáhnout do konce a začalo se s grafickými úpravami, opravami apod. Těsně před Vánocemi 2016 se podařilo knížku vytisknout.
Jedná se o poměrně podrobně popsaný návod, jak projít kolem těch nejzajímavějších (těch nej – by bylo asi vhodné uvést víc) stromů a keřů v K. Hoře. Autoři se snažili o každém stromu či jeho kultivaru napsat něco zajímavého. Ať už o tom daném exempláři, místě na kterém roste nebo obecně o samotném druhu stromu. Není to žádný dendrologický lexikon pro profíky, ale průvodce pro odbornou veřejnost, amatérské milovníky stromů i pro děti. Knížka je doplněna množstvím fotek od Honzy. Celý průvodce je doprovázen různými kvízy a otázkami pro velké i malé.
Věříme, že se vám knížka bude líbit a budete poznávat Kutnou Horu zase po jiné stránce. K dostání jsou knížky v infocentru na Palackého náměstí, na hlavním nádraží, ve Spolkovém domě i v Dačického domě. Přejeme příjemné počtení a zajímavé procházky.