Záchrana krajových a starých odrůd ovoce v Kutné Hoře

Již třetím rokem se věnuje spolek Denemark krajovým a starým odrůdám ovoce v Kutné Hoře a okolí. Ovocnářské aktivity započaly před dvěma lety obnovou ovocné aleje na Rovinách směrem od vyústění lesní cesty u kapličky na dolní Žižkov a poté podle silničky u vlakové zastávky Kutná Hora. V následujícím roce jsme náš zájem o ovocné stromoví rozdělili na dvě části. Tou první byla výsadba genofondového sadu švestek na dolním Žižkově.  Kdysi zcela buření zarostlý pozemek se změnil k nepoznání. Dnes zde převažuje tráva. Dodnes však bojujeme s křídlatkou, která odolává sekání i chemickým postřikům a kazí tak dojem. V sadu je vysázeno dvacet stromků patnácti odrůd. Vedle pravých švestek zde naleznete i pološvestky a renklódy. Najdete zde nejtypičtější českou švestku Velkoplodou domácí, ze zdomácněných např. Čačanskou lepoticu, z renklod např. Malvazinku. V letošním roce budeme ve výsadbě sadu pokračovat a mělo by být vysazeno dalších třicet stromků švestek dalších patnácti odrůd na pozemku mezi tratí a rodinnými domky na Dolním Žižkově, tj. na parcele navazující na loňské výsadby.
Druhý směr našeho zájmu o ovocné stromy vedl k postupnému mapování jednotlivých odrůd ovoce. Již v minulém roce se podařilo v sedlecké třešňovce nalézt některé méně obvyklé odrůdy třešní jako je např. Kasinova ranná či Troprichterova. V letošním roce přibyla Koburská ranná, Burlat a Skalka. U ostatních druhů ovoce jsme zatím nic výjimečného nenalezli, ale to ani není cílem. Smyslem celé akce je poznání, které druhy ovoce se zde dříve pěstovaly a uchovat je do budoucna buď na místě, nebo je vysadit nově. Letos jsme při mapování narazili na zajímavý problém. Hrušky Muškatelky zde dozrávají postupně v rozmezí celého měsíce a nikoliv čtrnácti dnů, jak by měly podle odborné literatury. Je pravděpodobné, že je zde více odrůd Muškatelek, než uvádí ovocnářská literatura.
Obě aktivity byly každoročně podpořeny z programu „Ochrana biodiverzity“ Českým svazem ochránců přírody. Za dlouhodobou podporu našeho spolku patří ČSOP dík. Obě dvě aktivity jsou časově náročné. Obzvláště údržba sadu a aleje je náročná na ruční práci. Musí se pravidelně sekat, likvidovat nálety a zalévat. Velká práce nás čeká v září a říjnu, kdy budeme připravovat pozemek dnes zcela zarostlý kopřivami a ostružinami spolu náletovými dřevinami k novým výsadbám. U mapování by zkrátily hledání typy na hodně staré stromy, obzvláště v zahradách, ve starých sadech a při polních cestách, kde je skladba odrůd podstatně bohatší než u silnic. Rovněž bychom uvítali pomoc zkušeného ovocnáře, který dokáže rozpoznat odrůdy ovoce, abychom nebyli odkázáni pouze na poznávací semináře ČSOP, kam pravidelně jezdíme.

Pokud vám je práce na zahradě blízká a chtěli byste přiložit ruku k dílu a není vám lhostejný osud zanikajících odrůd ovoce, ozvěte se na  můj email mirkaapavel@seznam.cz . Na webových stránkách Denemarku se dozvíte termíny brigád v sadu.

1 komentář u „Záchrana krajových a starých odrůd ovoce v Kutné Hoře

  1. Dobrý den, jsem studentka ČZU v Praze, na předmet Geologie zpracovávám Vyšatův lom, u Vás v Kutné Hoře. Minulý týden, jsem se tam byla podívat a vyfotit, chtěla jsem získat nějake informace z tabule, která u lomu je, ale bohužel papír s textem leži promočený a poškozený na zemi a nejde z toho nic vyčíst, proto jsem Vás chtěla poprosit, zda byste mi mohl poskytnout nějaké informace o tomto lomu. Děkuji Knytlová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *