Zvyšování biodiversity v údolí Vrchlice

hotová tůně před Cimburkem

Naše sdružení vzniklo koncem roku 2006 především kvůli ochraně a péči o údolí Vrchlice. Toto přírodně cenné místo v blízkosti Kutné Hory nás všechny (členy sdružení) už jako malé kluky očarovalo a chtěli jsme se nějak podílet nejen na zachování a ochraně přírody v údolí, ale i nějak pomoci při obnově původních biotopů. Zároveň nás všechny stále drží myšlenka vyhlášení údolí chráněným územím. Kvůli tomu jsme provedli i rozsáhlý průzkum s odborníky (viz rubrika Údolí Vrchlice). Ve skalnatém kaňonu říčky jsme také v průběhu působení sdružení vybudovali a následně zrenovovali naučnou stezku, věnovanou především přírodě.

vyvěšování budek

Chtěli jsme však přispět k rozmanitosti fauny a flory v údolí a proto jsme vypracovali koncem rku 2009 projekt, který se zabýval několika oblastmi zlepšení prostředí v údolí. Prvním z nich bylo vytvořit na několika místech malé vodní plochy se stojatou vodou pro obojživelníky a vodní hmyz. Dalším cílem bylo vyčistit lomovou stěnu od náletů (zastínění), kde se na rozchodníku živí housenky modrásků rozchodníkových. Další věcí bylo vybudovat líhniště pro vrubounovité brouky (hromada trouchnivějícího dřeva a kompostu, rašeliny) a také vyvěsit množství hnízdních budek.
Nejdříve jsme se snažili získat finance z programu péče o krajinu AOPK. Tam jsme neuspělistejně jako u projektu “BŘEHULE”.

krásných zákoutí je v údolí mnoho

Přesto jsme hned začátkem roku 2010 vykáceli nevhodné dřeviny v lomech i na místě budoucího rybníčku. Na jaře 2010 jsme zažádali do programu Pro přírodu – program podporovaného v programu Strom života SFŽP ČR a MŽP a povedlo se. Do konce roku 2010 byly všechny plánované akce dokončeny, včetně vybudování přístřešku pro turisty. Jediné, co nám kazilo radost z dobře udělané práce, bylo několikanásobné poškození hráze rybníčku ať už přírodními živly, tak vandaly. Na jaře 2011 jsme proto useli hráz několikrát opravovat.

1 komentář u „Zvyšování biodiversity v údolí Vrchlice

  1. Pingback: Tůně v údolí už fungují | Denemark – občanské sdružení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *