Geologická expozice v Čížkově skále (GPS lomu: 49.9374964N, 15.2651481E) se začala rodit v hlavách Mgr. Veroniky Štědré a Bc. Martina Starého už v roce 2010. Bohužel se samotná realizace stále zpožďovala kvůli nemoci jednoho z realizátorů, pana Heřmánka. Ten měl za úkol zajistit techniku na svážení a následné opracování kamenů. Kvůli neustálým zdravotním potížím jsme se toho nakonec museli chopit s Veroniku sami.
Bylo nutné nejdříve projet zhruba 60 lokalit, kde jsme hledali vhodné bloky. Nebylo důležité najít jen velikostí a strukturou optimální blok kamene, ale také schůdné místo, odkud ho vzít. Ne vždy totiž byla technika schopná zajet do starých zarostlých lomů, mnohdy už daleko od příjezdových cest. Mnohdy bylo nutné navazovat desítky metrů lan a provazů, řetězů, abychom mohli kameny vytáhnout z potoka, lomové jámy nebo si je jen přitáhnout blíž k náklaďáku. Někde nám je naložili v lomu přímo na náklaďák. Osm celodenních akcí nakonec “přineslo” více než 50 kamenných bloků, svezených do Markovic. Tam probíhalo třídění, seříznutí a leštění kamenů.
V létě 2014 jsme přistoupili k úpravě terénu v Čížkově skále. Bylo nutné strhnout a upravit pěšinu na horní terase, položit geotextílii a na ní srovnat vrstvu hrubého štěrku. Na cestu bylo použito asi 14 m3 prosívky. Nakonec jsme umístili na tři místa stojany, do kterých byly nainstalovány textové tabule.
Na nich jsme pracovali už od ledna 2014 a dokončení bylo velice hektické – nakonec jsme si s tabulemi opravdu vyhráli (dík patří Jirkovi Dolejšímu a Nikole Černé) a byly u kamenů zobrazeny i perfektně graficky upravené mikrofotky výbrusů a mapky lokalit.
Poslední, co bylo nutné udělat, bylo dovézt a srovnat jednotlivé kameny. Dovoz a instalace pomocí velkého jeřábu (některé bloky mají i 3t) zabral dva dny práce. Poslední třešničkou, kterou jsme zakončili celý projekt, bylo umytí kamenů a přidělání cedulek na jednotlivé kameny. Cedulky obsahují jméno a lokalitu + celý popisek v Braillově písmu. I tahle třešnička si vyžádala 3 dny práce na sluníčku s flexou, majzlíkem a lepidlem. A pak se už jen slavilo ….
Děkujeme všem, kteří se na realizaci podíleli. Garantem celého projektu byly Silnice Čáslav Holding a. s. Finančně se podíleli manželé Škrdlantovi, MVE plus s. r. o., Krajský úřad Středočeského kraje, Město Kutná Hora, technikou Technické služby Kutná Hora, Dřekoba, Obchodní dům Král. Poděkování si zaslouží i ti, co přiložili ruku k dílu. Zejména Tomáš Klail a pan Matúš s rodinou, rodina Novákových a mnoho dalších. Díky zaslouží i dárci těch několika desítek kamenů.
Dobrý den,
dnes jsem se dívala na Toulavou kameru a zaujala mě reportáž o Geologické naučné stezce u Kutné Hory. Hledala jsem práchovnu i Čížkovu skálu na mapě, ale bohužel jsem ji nenašla. Prosím Vás, můžete mě popsat jak se tam dostanu.
Děkuji. Marie Formánková
Dobrý den, Práchovna je lom na konci Královské procházky na dolním Žižkově. Je to asi 150m od železničniční stanice KH -předměstí. Na webu, v listě “naučné stezky” je o expozici mnohem víc, i to, kde se nachází
Dobrý den, pane Starý,
mockrát děkuji. Chystáme se do lomu s vnuky příští týden.
Hezký den přeje Marie Formánková
A nešlo by sem dát GPS??
GPS: 49.9374964N, 15.2651481E Už jsme dodali
Dobrý den, super iniciativa, jsem kutnohorák a vaše projekty mi pomáhají doobjevit nové věci o mém rodišti, díky za to. Jen jedna poznámka k webu – je velmi obtížné se dostat k adresám či mapám kde začínají nebo probíhají jednotlivé stezky či expozice. Bylo by super ke každé z nich dát mapku nebo GPS. Díky.
Dobrý den, díky za pochvalu. Myslíte to dát na web do textu? Pod tím článkem je seznam všech tabulí i s GPS. Zkuste navrhnout řešení. Jak to má člověk “z druhého pohledu”, vidí víc 🙂 dík
Sehr geehrter herr martin. Wir besuchen mit dem radästhesieverband österreich den steinkreis kutna hora. Können sie da dabei sein? Wir hätten viele fragen! Bitte um anruf. Wir haben eine dolmetscherin mit. Danke liebe grüsse, Wolfgang lanner
Tel: 0043 676 679 1917