Naučná cyklotrasa „Pod Vysokou pěšky i na kole“

Logo naučné stezky

OBSAH

Jak celý projekt vznikl?

úklid černé skládky nad Gruntou

Projekt naučné cyklotrasy vznikl v roce 2010, po té, co jsme se setkali se starostou Polep, R. Vodičkou. Během léta vznikl hrubý projekt značených cyklotras, který vedl obcemi Kolínska a Kutnohorska. Polepy hned zkusily žádat o grant, ale bohužel neuspěly. V roce 2011 volal pan Vodička, že zkusili žádost podruhé a dostali přislíbených 350 tis. Kč od TPCA, Partnerství pro Kolínsko. Našemu sdružení byla nabídnuta spolupráce, resp. jsme byli požádáni o to, abychom celý projekt zrealizovali. Od úpravy cest a vyřezání křoví, až po instalaci a výrobu tabulí. Tak jsme se dohodli a začali jsme v létě 2011 pracovat.

vyčištěný břeh Skokanovského rybníku

Upřesnili jsme si trasování a směr, nakonec jsme kvůli délce zvolili variantu dvou okruhů, Libenického a Ratbořského. Trasy jsme se snažili vést především po polních a lesních cestách, bohužel jsme naráželi na to, že stará cesta např. končila díky zemědělcům uprostřed lánu nebo že část cesty u potoka odkoupil soukromník. Nakonec jsme udělali kompromis – trasy vedou co nejvíc po cestách, ale kde je nutné, musí cyklista jet po silnici 3. třídy. Nejdřív bylo nutné několik úseků trasy vyčistit od náletů. Využili jsme brigádníky ze Zeleného města, které Martin oslovil, zda by nechtěli ještě týden pracovat venku. V září si pak

štěpkování vyřezaných křovin

Martin S. vzal v Technických službách týden dovolené a celý týden se studenty čistil úvozové cesty, černé skládky atd. Vyčistili jsme kus cesty mezi Čertovkou a Hořanama, úvozovou cestu nad Gruntou, lomeček a cestu pod Ratboří, Cikánskou skálu u Pašinky a okolí nebovidského rybníčku. Nakonec se některá místa ještě projela bagrem (srovnali jsme staré vyjeté koleje), navezl se písek a některá místa se zmulčovala. Od podzimu jsme začali pracovat i na tabulích. Jsou podobné jako ty kolem Kutné Hory, ale neobsahují tolik informací z přírody a historie. Požadavkem bylo turistu (cyklistu) spíše

betonování stojanů

po krajině vést, než ho informovat. I tak se tam mnoho zajímavého dostalo. Oproti naučné stezce kolem Kutné Hory jsou na tabulích i výškové profily trasy s vyznačenými zastávkami a přehledová mapa. Nechybí oblíbené otázky pro děti. Při začátku realizace jsme pracovali jen s obcí Polepy, jejíž starosta je vášnivý cyklista a místní patriot. Nakonec jsme ale do projektu zatáhli a nadchli i další obce, ležící na trase, a ty nám v konečné fázi moc pomohly. V současné době probíhá instalace stojanů a tabulí na místa, připravuje

hotové zastavení v Hořanech

se slavnostní otevření. Přidal se i Libenický okrašlovací spolek, který byl zároveň i hlavním organizátorem slavnostního otevření. To proběhlo 23.6. 2012 v 10h na náměstí v Červených Pečkách a přijelo skoro 100 nadšenců. Tabule si budou spravovat obce, stejně jako se budou starat o čistotu a průjezdnost “svých” úseků. O prázdninách a pak na podzim natočil pan Dusil “akční video” z obou okruhů naučné cyklotrasy. Videa (Ratbořský okruh a Libenický okruh) si můžete prohlédnout na našich stránkách nebo si je můžete stáhnout do svých počítačů ZDE.

Tabule naučné stezky ke stažení (formát pdf, 150 dpi, velikost cca A4, 3MB)

Ratbořský okruh

 1. zastavení: 1. tabule 2. tabule
 2. zastavení: 1. tabule2. tabule
 3. zastavení
 4. zastavení
 5. zastavení
 6. zastavení: 1. tabule 2. tabule
 7. zastavení
 8. zastavení
 9. zastavení
 10. zastavení
 11. zastavení
 12. zastavení
 13. zastavení
 14. zastavení
 15. zastavení
 16. zastavení

Libenický okruh

1. a 2. zastavení je společné pro oba okruhy, proto je najdete výše

 1. zastavení
 2. zastavení
 3. zastavení
 4. zastavení
 5. zastavení: 1. tabule2. tabule
 6. zastavení
 7. zastavení
 8. zastavení

Informační leták

Zde si můžete stáhnout 1. stranu a 2. stranu informačního letáku, který byl vydán u příležitosti otevření naučné stezky (formát pdf, 150 dpi, velikost cca 5MB).

celou trasu navigují i směrovky

zastavení v Gruntě

2 komentáře u „Naučná cyklotrasa „Pod Vysokou pěšky i na kole“

 1. Dobrý den.Nevím,jestli je to cyklostezka.Snažil jsem se jí jet z Ratboře do Polep.Je to spíše pro pěší.Vede ale kouzelnym kouskem přírody,to je pravda a je to nádherné jí absolvovat.Pokud teda na kole,tak horskym.

  • Dobrý den, účelem bylo opravdu lidi dostat co nejvíc ze silnice a na prvních tabulích je i psáno,že cesta vede místy náročnějším terénem. Chtěli jsme i ukázat místa, která běžný cyklista nevidí a myslím, že jich je v údolí polepky hodně:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *