Jan Svěrák přiveze do Kutné Hory Ropáky

V rámozveny2016ci druhého ročníku festivalu dokumentárních filmů s environmentální tématikou Ozvěny Ekofilmu uvede svůj krátkometrážní studentský film Ropáci režisér Jan Svěrák. Snímek natočený v roce 1988 je dokumentární mystifikací o novém živočišném druhu, kterému vyhovují životní podmínky, které jsou pro nás smrtelné. Po projekci, která proběhne v pátek 4. března v kutnohorském kině Modrý kříž, bude následovat beseda s režisérem.
Letošní ročník festivalu však nabízí i mnohá jiná zajímavá témata. Ve čtvrtek 3. března v 17. hodin bude festival zahájen besedou s Tomášem Ouhelem a Terezou Švejcarovou, kteří v loňském roce znovu objevili loskutáka niaského – indonéského endemita, který byl považován za vyhynulého. O unikátním objevu i náročnosti terénního výzkumu v Indonésii budou oba přírodovědci vyprávět v kutnohorské městské knihovně.


Páteční festivalový program bude bohatý na zajímavé hosty. Kromě již zmiňovaného Jana Svěráka, přijal pozvání na besedu Jiří Dolejší ze Správy národního parku Šumava, jenž s sebou přiveze film Silva Gabreta – Jak se rodí šumavský horský les. Tento film z roku 2011 si objednala Správa NP Šumava, nicméně poté co do vedení NP nastoupil Jan Stránský, byl dokument stáhnut a uložen do trezoru, protože se neshodoval s názorem, který chtělo nové vedení prezentovat veřejnosti. Film hovoří o významu přirozeného vývoje lesa v nejvzácnějších místech Šumavy a vysvětluje mimo jiné, proč by se na vybraných místech nemělo zasahovat proti kůrovci.
Páteční debatní program završí Dalibor Dostál ze společnosti Česká krajina, který představí film Lekce divokosti. Film sleduje příběh exmoorských koní, kteří našli svůj nový domov v bývalém vojenském prostoru Milovice. Společnost Česká krajina se v loňském roce zasloužila o světový unikát, když do Milovic přivezla všechny tři klíčové druhy velkých kopytníků Evropy – divoké koně, zubry a pratury.
V sobotu pak festival navštíví ředitel liberecké ZOO David Nejedlo, který představí projekt záchranného chovu orlosupů a jejich návrat do evropských hor. Sobotní program bude následně pokračovat filmy Z popelnice do lednice o plýtvání jídlem a lidech, kteří se s tímto problematickým fenoménem nechtějí smířit. Festival pak završí film Cesta na nejnebezpečnější místo Země o problematice jaderného odpadu.
Poděkování si zaslouží festival Ekofilm, město Kutná Hora, festival Jeden svět, Kino Modrý kříž a Tylovo Divadlo a samozřejmě naši hosté

Partnerem doprovodného programu pro školy je Jeden svět na školách.

Kompletní program festivalu najdete tady. Změna programu je vyhrazena. Těšíme se na viděnou v kině.

FACEBOOK

nebuďte asociální, sdílejte ...Share on facebook
Facebook
0
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google
Share on pinterest
Pinterest
0
Příspěvek byl publikován v rubrice Ozvěny Ekofilmu a jeho autorem je Jan Moravčík. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *