Poslali jsme na Krajský úřad “Plán péče k vyhlášení ZCHÚ PP Údolí Vrchlice”

Začátkem ledna jsem si domluvil schůzku s náměstkem hejtmana Středočeského kraje, s panem Markem Semerádem. Představil jsem mu naší myšlenku vyhlášení údolí Vrchlice jako chráněné území i to, co jsme s kolegy za těch skoro 20 let udělali. Všichni tři zakládající členové sdružení totiž údolí od malička milují, obdivují a asi i díky němu se vyvíjel náš vztah k přírodě. Všechno začal Jirka Dolejší někdy v roce 1997, když vypracoval seminární práci o údolí v rámci studia na kutnohorském gymnáziu. Jeho práci jsem pak rozpracoval na Vyšší odborné škole v Chrudimi  v roce 1999 a dále pak na ČZU v Praze (rok 2005). Už toto byly prvopočátky jakéhosi průzkumu a plánu péče. Pak jsme v roce 2006 založili občanské sdružení a snažili jsme se naše myšlenky podsunout Městu, předtím také bývalému OKÚ, pak i Kraji. Bohužel naše prosby nebyly vyslyšeny a každému to bylo jedno. Neměli jsme v ruce nic, jen naše studentské práce. Proto  jsme v roce 2010 zorganizovali vědecký výzkum celého údolí, zapojili do něj odborníky z mnoha oborů, a z toho všeho vzešla obsáhlá závěrečná zpráva. S tou jsem právě vyrazil na ten Krajský úřad.
Pan náměstek si mne vyslechl a skoro okamžitě se pro naší myšlenku nadchnul. Ve východní části Středočeského kraje je totiž poměrně málo chráněných území. Zavolal tehdy vedoucí odboru životního prostředí a ta si vše poznačila. Asi 14 dní po schůzce se mi ozval pan Vaňhát z odboru živ. prostředí s prosbou a nabídkou. Aby se vše uspíšilo a Krajský úřad to nestálo finance, tak jestli bychom nebyli schopni a ochotni zpracovat na základě našeho průzkumu plán péče. Rozpočet už mají na rok 2014 schválený, oni že by museli dělat výběrová řízení a vše by se o rok zpozdilo. Plán péče je totiž prvotním podkladem pro možné vyhlášení chráněného území. Když už jsme pro údolí udělali tolik, rozhodl jsem se souhlasit a plán péče vypracovat. to jsem ale ještě nevěděl, do čeho jdu  🙂 Nechal jsem si tedy poslat metodiku a nějaké vzorové plány péče a práce začala. Prvotně bylo třeba “vyťukat” všechny dotčené parcely, rozdělit je podle katastru, LV a druhu pozemku. Pak jsem počítal součty ploch pozemků a rozděloval je. Nebudete tomu věřit, ale byla to asi 14 denní pakárna 🙂 Pak už jsem přistoupil k té méně náročné práci – psaní. Podle metodiky jsem vyplňoval všechny kolonky, otravoval všechny známé a kolegy z výzkumu. Nakonec se vše povedlo a plán péče jsme poslali na Krajský úřad. Poslední, co je potřeba zpracovat, je návrh lesáckých plánů s ohledem na ochranářské věci. Na to nemáme nikoho a není to nic jednoduchého. Do konce roku, pokud vše půjde rychle, by se mohlo už vidět, jak to s projektem bude. Snad se vše povede.
Rád bych tímto poděkoval všem kolegům ze sdružení, se kterými jsem konzultoval především výskyty a četnosti druhů, Pavlovi Kocourkovi, Petru Doležalovi, Lucii Juřičkové, Davidu Kombercovi, Josefu Herodesovi, Ivě Kupecké, Martinovi Klaudysovi za připomínky a informace a především panu V. Kapičkovi za mapové podklady a J. Víznerovi za veškerou pomoc s lesáckými věcmi. Bez vás bych to dohromady nedal. Teď už musíme jen čekat. Snad se to podaří…..

nebuďte asociální, sdílejte ...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *