Začínáme obnovovat zookoutek

dlouholetý ošetřovatel Jaroslav Černuška

Na podzim prošel novinami článek o tom, že bychom rádi (přesněji já), obnovili zookoutek v Kutné Hoře. Ten býval z počátku i v horní části parku, kde se říká “u žáby” a pak se přesunul do prostoru za Žižkovou bránou. Zookoutek fungoval zhruba od 20. let 20. století do roku 1974. Historii zookoutku, zážitky i problémy s jeho provozem a správou zdokumentoval Dalibor Dostál. V budoucnu budeme s jeho svolením tyto archivní zápisky zveřejňovat. Naopak prosím všechny ostatní – pokud byste měli nějaké fotografie z doby, kdy byl zookoutek v provozu, pošlete nám kopii nebo nám dejte vědět. Rádi bychom pak udělali nějaký panel v návaznosti na historii tohoto zařízení.
Teď ale k budoucnosti blízké i vzdálenější. Začátkem ledna 2011 jsme dali žádost o pronájem pozemku p.č. 92, tzn. asi 1/4 ha plochy. Na základě právního vztahu k tomuto pozemku chceme vypracovat plány na zookoutek, které budou především splňovat požadavky moderního chovu zvířat, ale také splní náročné podmínky památkové zony a architektonického vzhledu. Rádi bychom, aby plány a pak realizace splňovala i kriteria pro udělení statusu “zoologická zahrada”. Pak je totiž snazší vyměňovat zvířata a získat i finance na záchranné programy ohrožených zvířat.
V horní části pozemku bychom chtěli vybudovat malé občerstvení, které by sloužilo nejen turistům, ale především místním – maminkám s dětmi, které budou asi nejčastějšími návštěvníky a pak ubikace pro teplomilnější zvířata. Ve střední části to pak budou zvířata z mírného podnebného pásma (v klecích). Ve spodní, rovinaté části, bychom chtěli udělat kontaktní zoo pro děti, kde by byla možnost být ve výběhu např. s klokany, kozami, lamami atd. Abychom splnili všechny podmínky veterinární i zootechnické, přizvali jsme ke spolupráci ing. Jana Vašáka, hlavního zoologa jihlavské ZOO. Věříme, že se nám povede nejen vymyslet a vyprojektovat úspěšný plán, ale také ho zrealizovat a spravovat.

PS: O dalších podrobnostech vás budeme informovat. Zatím není o čem, vše je ve fázi ideí

nebuďte asociální, sdílejte ...Share on facebook
Facebook
0
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google
Share on pinterest
Pinterest
0
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, zookoutek a jeho autorem je Martin Starý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u „Začínáme obnovovat zookoutek

  1. Pingback: První brigáda v ZOO | Denemark – občanské sdružení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *