Silně ohrožená vratička měsíční v okolí Kutné Hory

botrychium1Vratička měsíční (Botrychium lunaria) je kapradina z velmi staré čeledi hadilkovitých (Ophioglossaceae). Jedná se o silně ohrožený druh (úroveň ohrožení C2). Roste roztroušeně po celé České republice na suchých odhalených místech, většinou na zásaditých půdách. Potřebuje místa s malou konkurencí, aby dokázala přežít i při svém velmi drobném vzrůstu. Celá nadzemní část rostliny je ve skutečnosti jeden silně rozrůzněný list, tvořený dvěma částmi: tzv. trofoforem – „listem“ sloužícím k fotosyntéze a tzv. sporoforem – „hroznem“ výtrusnic v trojrozměrné struktuře. Fázi proklu tato kapradina přežívá pod zemí napojená na symbiotické houby, které jí vyživují. Po oplození a vytvoření nadzemní části má rostlina s houbami stále pevnou vazbu a mění vyrobené cukry za vodu s živinami, splácí tak svůj dluh. Díky tomuto směnnému obchodu nemusí vratičky tvořit téměř žádný kořenový systém.

botrychium2Vratička měsíční roste na opuštěném pískovcovém lomu nedaleko Nové Lhoty. Našel jsem zde desítky jedinců ve dvou skupinách. V tomto lomu rostou rostliny typické pro suché biotopy, jako například smělek štíhlý (Koeleria macrantha), krvavec menší (Sanguisorba minor), nebo mateřídouška (Thymus sp.). Odhalený písek porůstají rozchodníky (Sedum sp.). Bohužel je zde ale i mnoho neduhů. Lokalitu postupně zarůstají náletové dřeviny a silně konkurenční trávy. Je zde také hromada odpadků.

Pokud se půjdete na lom podívat, dávejte, prosím, pozor pod nohy, vratička je opravdu velmi drobná rostlina.

nebuďte asociální, sdílejte ...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Příspěvek byl publikován v rubrice Botanika a jeho autorem je Ondřej Hornych. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *