Česnek medvědí

V údolí Vrchlice u Kutné Hory rostou minimálně tři druhy česneků, ale jistě nejvýznačnějším druhem je česnek medvědí (Allium ursinum). Jeho sbírání a konzumace je dnes velmi populární a k nalezení  je nespočet návodů a receptů na využití této jarní pochoutky. Jeho jemnou chuť ocení i lidé, kteří česnek moc nemusí.

Česnek medvědí je typická rostlina lužních lesů, vyžaduje velkou vlhkost. Na jaře vyrůstají z cibulky jednotlivé listy a jeden stvol s výraznými bílými květy v květenství, kvetoucí od května do června. Česneky jsou jednoděložné rostliny z čeledi česnekovitých / amarylkovitých.  Jedlá je celá rostlina, ale česneky mají mezi jednoděložnými rostlinami mnoho jedovatých příbuzných. Žádný však nevoní, ani nekvete tak, jako česnek medvědí. I přesto je potřeba hlídat, co sbíráme a pokud si nejsme jisti, neznámé věci nejíst.

Kromě jeho upotřebeDSCN1304ní v kuchyni, nebo na svačině v lese, je česnek medvědí zajímavý i z jiného pohledu. Obsahové látky cibulek česneku medvědího mají tzv. allelopatické účinky, potlačují klíčení a růst ostatních rostlin v okolí. Proto ho často vidíme v porostech s minimem jiných druhů. Tímto způsobem dokáže občas zničit veškerou konkurenci, kromě dřevin. Na druhou stranu může mít česnek medvědí problémy s šířením na větší vzdálenosti, například chybí skoro v celých jižních Čechách. I na Vrchlici je prudký zlom a za přehradou proti proudu mizí.

Plánujete-li česnek medvědí sbírat, buďte ohleduplní. Nejlepší je trhat jen jeden, nebo dva listy na rostlinu. Česneky mezi sebou v přírodě soutěží o místo, proto rovnoměrným sběrem neublížíte ani populaci, ani jednotlivým rostlinkám.

nebuďte asociální, sdílejte ...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Příspěvek byl publikován v rubrice Botanika a jeho autorem je Ondřej Hornych. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *