Ukliďme Česko – zprávy z bojišť

Letos proběhlo v Kutné Hoře a okolí brigád hned několik. My zde informujeme jen o těch, které si vzal na starosti Denemark a jeho kolegové. Jinak se asi v tisku dozvíte i o mnoha dalších. My jsme sbírali během soboty i neděle na několika místech. Velké množství odpadků bylo např. kolem Olympie, naopak v údolí Bylanky a Vrchlice bylo letos relativně čisto. Snad se to bude jen lepšit 🙂 Všem zúčastněným velký dík – moc nás ale nebylo.

Lenka Valdmanová se synem, Petr Capoušek se synem Martínkem a Veronika Valdmanova s přítelem Petrem – okolí Olympie
Zdárně jsme ukončili naši část – cesta k vodárně, 7 pytlů je vyskládaných u kontejnerů na křižovatce ulic Domažlická a Sudoměřická. Cesta je vyčištěná celá, ten lesík po levé straně v okolí vodárny vysbírat nešel. Došly nám pytle a je toho tam tolik, že by to bylo na celý den v tak málo lidech. Celý ten lesík vyhlíží spíš jako černá skládka.
Pozn.: Už to řeší Městský úřad. Hledáme využití na tenhle pozemek 
Mirka Nováková, Tomáš Klail, Andrea Matúšová, Standa Košnar, Pavel  – údolí Vrchlice
” Bylo nás pět” (tedy šest, s fenkou Májou ) a v 9 h jsme se sešli u Vrbového mlýna.  Obě dámy i s fenkou a jedním bodyguardem, se vydaly proti proudu Vrchlice a já se Standou, jsme terénní škodovkou s vozíkem, na němž bylo pro všechny případy kolečko (nikoli rezervní, ale stavební) projeli pod kostelem Svaté trojice až k ústí cest, vedoucích od hráze Velkého rybníku.  Cestou jsme našli jen jeden kus igelitu.  S kolečkem jsme sjeli na hráz rybníku a po té i pod ní, kde jsme se  již střetli s první skupinou. Musím konstatovat, že uklizená příroda (tedy alespoň v tomto úseku) působí dostatečně psychologicky, a nikdo tu téměř nic neodhazuje. Všechny nasbírané poklady se nakonec vešly do jednoho velkého pytle.  Všichni účastníci se vrátili procházkou (při které ještě pátrali po odpadcích) k místu startu naší expedice za odpady- všem patří dík a já odvezl ten jeden ukořistěný pytel přímo do sběrného dvora, abychom  nekomplikovali svoz z jiných lokalit takovou “troškou”.

 

Gábina Březinová, Jana Martinková, Lukáš Jelínek – dolní Bylanka
Sešli jsme se v „hojném počtu“ tří lidí a od studánky v ulici Na Bylance vyrazili proti proudu Bylanky. Pročesali jsme křížem krážem údolí až k zahrádkářské osadě, pak jsme pokračovali přes Škvárovnu k pramenu sv. Vojtěcha. Bylo poměrně čisto, posbírali jsme jen dva pytle rozličných věcí, od obalů od Hašlerek (těch bylo opravdu požehnaně) až po asi půl metru velký čtvercový výlisek z plechu (nejspíš nějaký „přebytečný“ díl auta) a jednu pneumatiku. Ještě důležitá připomínka, i když to asi skoro všichni vědí: vlhčené ubrousky do přírody nepatří, fakt se nerozkládají. 

Tomáš Klail, Dana Kudlíková a další  – horní část Bylanka, Škvárovna
Při nedělní části úklidu horního toku Bylanky byla účast mizivá, ale přesto jsme nasbírali téměř tři pytle odpadu, hlavně v okolí rybníku Škvárovna a u zástavby pod ním.  V místě kde je závorou uzavřena cesta pro vozidla a pokračuje pro pěší k struskovým haldám, je ve svahu  v zavážce i část černé skládky, která byla ovšem nad naše síly i časové možnosti. Navrhoval bych oslovit místní zahrádkáře, jestli by si nechtěli zpříjemnit prostředí. Vše nasbírané jsem odvezl a přidal k odpadu od menhirů, který je u tabule u silnice.
Martin Starý, David Šafránek s Markétou, Pavel Herodes, Ondřej Skřivan s rodinkou, Adéla Marešová – okolí menhirů, Sukov
Sešli jsme se před 9 hodinou a rozdělili se na dvě skupiny. Každá obešla jednu část  pásu křovin pod loukou. Pak jsme zabloudili až k silnici – tam bylo odpadků mnohem víc. V bývalých zahrádkách díky bezdomovcům leží obrovské množství odpadků, zejména bužírky z kabelů a zbytky elektroodpadu. Také staré spacáky, oblečení. Další odpadky naváží zahrádkáři ze spodní kolonie – plní vším možným sklípky starých chatiček. V lesíku jsme přes několik minulých ročníků našli další skrytou skládku – eternity, polystyren, oblečení atd. Celkem jsme sesbírali asi 8 pytlů. Po přesunu na Sukov jsme vysbírali cestu podél vinice, okolí posezení a vše odnesli na obvyklé místo, kde se pravidelně skládky tvoří. Ze zatopeného lomu jsme vytáhli několik pneumatik
nebuďte asociální, sdílejte ...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *