Úspěšně ošetřená lipka

Od Tomáše Klaila: Je tomu již dva roky, co jsem provedl ošetření lip ve stromořadí,  které jsme vObraz0257ysadili podél cesty směřující k prameni  Svatého Vojtěcha (mezi obcemi Přítoky a Bylany).  U  jedné z nich (všechny stromky jsou lípy srdčité), došlo tehdy k značnému poškození srncem, při vytloukání „lýčí“ z paroží i přes instalovanou chráničku.  Bez ošetření by se rána velmi těžko hojila a akutně hrozilo zlomení stromu v místě zeslabení. Pro zajímavost a  srovnání přikládám pár fotek ( bohužel z telefonu), které dokumentují stav před dvěma lety a nyní.  Kmen o průměru cca 5 cm,  byl  poškozen nejméně  z poloviny,  poměrně  komplikovaně  a tato část byla již suchá.

Celou ji bylo nutné odříznout, což působilo možná trochu jako šílenost a zamazat štěpařským voskem. Dva kůly po té bránily zlomení a nový krycí plast dalšímu poškození. Dva roky utekly a můžeme srovnávat.  Kmen má průměr téměř dvojnásobný,  zával z obou stran a po celé délce ošetření začíná mířit k úplnému zacelení rány a stále pokračuje v růstu.  Mám z toho radost.  Práce na úpravách stromů tam bude ještě dost a dost, i když je chceme nechat vyvíjet více méně přirozeně.  K našemu překvapení, někdo nedávno pokračoval ve výsadbě dále směrem k prameni, i když  naším původním záměrem bylo nechat kapličku  s velkou dominantní lípou samostatně. Mrzí mě, že stromkům nevěnoval náležitou úpravu ani „zakůlování“,  o instalaci ochranných plastů  a výběru kvality ani nemluvě. I přesto jsme velmi rádi, že se najde někdo, kdo sází stromy jen tak pro okrasu a  potěchu a případně se s ním o nezbytnou úpravu rádi podělíme, stejně tak jako o radu a spolupráci s nadšenci, kteří  by dalším  sázením stromů  chtěli přispět ku zkrášlování našeho okolí.

Obraz0258Obraz0552
Obraz0256  Obraz0551

nebuďte asociální, sdílejte ...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Příspěvek byl publikován v rubrice Ochrana přírody a jeho autorem je Jan Moravčík. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *