Kachní panelák u Loreckého rybníčku

Tom vyřezává kachnám "dveře" do hnízda 🙂

Před časem se čistilo okolí Loreckého rybníčku a také došlo k pokácení nakloněné lípy a torza staré vrby. Ta byla poškozena před 11 lety, kdy se přes rybníček přehnala vichřice. Torzo vrby, o průměru cca 140 cm, bylo zcela duté a tak muselo dolů. Zbyl po něm obrovský dutý pařez ve svahu. Napadlo nás, že bychom z něj udělali hnízdní dutinu pro kachny. Ty díky vyčištění obrostlých pařezů akátů na stráni nad rybníkem přišly o hnízdní možnosti a snaží se dělat hnízda kde se jen dá.

Podlaha prvního patra už se buduje

Po obhlédnutí dutiny pařezu jsme se s Tomášem rozhodli udělat patrovou “ubikaci”. Ve spodní části pařezu a zhruba v 1/3 z boku jsme vyřízli dva otvory. Podle nich jsme připravili otvory menší, do kterých jsme zasunuli do dutiny pařezu dřevěné hranolky. Pak nastala nejhorší práce – uvnitř pařezu vyřezat  otvory pro upevnění hranolků. Nejen že byly mezi kořeny zarostlé kameny a pila byla hned tupá, ale navíc byl pařez uvnitř plný

Patrový kachní "panelák" je hotový

dřevokazných mravenců a při řezání motorovou pilou se celá dutina naplnila štiplavým kouřem. Z pařezu se pak kouřilo, jakoby to byla chaloupka Křemílka a Vochomůrky 🙂 Ale věřte, že sedět na dně dutiny a dýchat ten štiplavý smrad fakt nebylo příjemné. Na trámky jsme pak nabili prkna, přesně do krajů, aby malá kachňata nepropadla k sousedům do přízemí 🙂 Pak jsme zařízli do šikma horní část pařezu a vršek jsme přikryli prkennou stříškou. Nakonec se vše povedlo a za dvě hodiny byl pařezový “panelák” hotový. Myslím, že se kachnám bude líbit víc, než  ty malé budky na hladině. Děkuju Tomovi za pomoc i za prkna.

nebuďte asociální, sdílejte ...Share on facebook
Facebook
0
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google
Share on pinterest
Pinterest
0

2 komentáře u „Kachní panelák u Loreckého rybníčku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *