Část menhirů už stojí

Honza si rád hraje 🙂

Před několika týdny jsme vás informovali o tom, jak se do Kutné Hory přemísťoval velký menhir společně s několika menšími. Ty ležely na dvoře Octárny (firma U.T.C. properties je vlastníkem pozemku, na kterém budou kameny instalované a která financuje jejich přemístění) po celou dobu od příjezdu do K. Hory a asi si jich málokdo všiml. Před týdnem se ale začalo pracovat na travnatém vršku nad Provaznicí. Nejprve jsme za pomoci bagru z Technických služeb vykopali díry pro základy kamenů. Nejen pod ten velký, pod  kterým chceme uložit pamětní schránku, ale pod všechny.

Místo pro schránku pod velkým kamenem

První úvaha zněla, že okolní kameny na travnatou plochu jen volně položíme. Na základě zkušeností ze Sukova, kde nám ze stezky během 14 dnů někdo ukradl 3 ks asi 500 kg kamenů, jsme tuto myšlenku zavrhli. Pak jsme chtěli kameny zakopat z větší části do země tak, aby vykukovala vždy jen asi 1/3. To nám zase připadalo škoda, když jsou kameny tak hezké a měly by být jakousi směrovkou od hlavního menhiru. Proto jsme se rozhodli kameny prostě natvrdo zabetonovat. Takže díry byly zhruba hotové bagrem a včera, během krásného jarního dne, jsme přistoupili k umísťování okolních kamenů a

Přiravené díry na kameny v kruhu, vzadu chrám sv. Barbory

betonování základu toho hlavního. Nejprve jsem musel všech 8 děr začistit a vyházet z nich hlínu. Na dno jsem nasypal (nejdřív vybral z hromad) asi 20 cm vrstvu kamenů. Ve velké díře jsem vyšaloval místo pro schránku a vybetonoval základ. Pak mi firma Dřekoba dovezla 3 kubiky betonu. Ty jsem v kolečkách rozvozil do jednotlivých děr. Mezitím byli naložit v Octárně první várku kamenů. Když přijeli, podle čísel jsme začali kameny umísťovat do příslušných děr. Byl přítomen i pan Beneš, který spokojeně chodil mezi námi a chválil nás. Některé kameny šlo uložit lehce, jiné složitěji. Nakonec jsme vztyčovali jehlovitý kámen, který svou váhou zablokoval hydraulickou ruku a musel byt do díry opatrně vyklopem. Vše se betonem utemovalo, dva kameny jsme podepřeli pro jistotu kládami. Teď už chybí jen kamenný stůl umístěný na třech menších kamenech poblíž nivelačního bodu a hlavní menhir. Ten bude vztyčen v odpoledních

Pan Beneš nás kontroluje

hodinách 30. dubna. Čas zhruba mezi 15 až 17h. Rádi bychom na 16h, ale nevíme, jak se rychle a bezpečně podaří kámen svisle zavěsit na jeřáb. Každopádně pod kámen chceme uložit pamětní schránku s novinami, Pražským grošem, a dalšími předměty. Šachtičku pro schránku jsem udělal poměrně velkou, tak mě napadlo, že pod kámen budeme moct umístit i jiné vzkazy, schránky. Proto kdo bude chtít a příjde zavčas na místo vztyčení menhiru a předem si připraví nějaký vzkaz do krabičky, bude jeho vzkaz umístěn společně

Vztyčené menší kameny, v pozadí panorama Kutné Hory

s tím naším pod menhir. Kvůli tomu, aby se dostalo na všechny a aby nikdo neměl větší schránku, dávejte prosím své vzkazy, drobné předměty do krabiček od filmů či jiných, stejně velkých plastových, vodotěsných krabiček. Větší krabičky nebudou z důvodu omezeného prostoru vhozeny.
Po vztyčení kamene a jeho zabezpečení by měl započnout čarodějnický rej a veselí u ohně, bude hrát hudba a k dispozici bude i občerstvení. Pozvali jsme i novináře, redaktory z řad esoterických časopisů, novodobé “Kelty”, ale mezi pozvanými je i známý geolog p. Cílek a také herecká legenda Květa

Matěj nám to podrží, než zatvrdne beton 🙂

Fialová. Ještě nemáme  potvrzenou účast, ale pokud by přijeli, rádi je mezi námi uvítáme.

PS: Protože jsem kvůli betonování dorazil pozdě na přírodovědný kroužek, vzal jsem kluky hned na místo, aby byli prvními, kdo kameny uvidí. Hned se chtěli u kamenů fotit, tak jsem jim slíbil, že fotky zveřejním:-)

 

nebuďte asociální, sdílejte ...Share on facebook
Facebook
0
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google
Share on pinterest
Pinterest
0
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Martin Starý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u „Část menhirů už stojí

  1. Martine,možná tušíte,že jsme Vašimi fanoušky a nejen,že Vám držíme palce,ale přáli bychom si,aby Vám nadšení pro nadčasové realizace plánů vydrželo a hlavně,aby Vaše snažení všichni naši spoluobčané náležitě ocenili.Protože kdyby takových lidí,jako jste Vy, bylo více,nemuseli bychom se bát o budoucnost nejen našeho města,ale celé země.Díky a zastavte se.

    Škrdlanti

    • Dobré ránko, moc děkuju za povzbuzení a pochvalu. Zahřeje. Určitě se stavím, ale chtěl jsem i vás jmenovitě na toho 30. dubna pozvat, stejně jako ostatní. Ještě jednou díky. Za chvíli vyrážím betonovat sloupky nad břehulí stěny, ať máme zase jeden projekt ukončený 🙂 Já se holt nudit neumím:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *