Místo na menhir se rýsuje nad Provaznicí

celková situace. A - bod, kde by měl stát menhir. Na levé polovině obrázku bude zástavba.

Než vyšel článek o naší myšlence vztyčit menhir v novinách, měl ode mě pan Beneš hrubé zadání, kde by měl (mohl) menhir stát. Chceme, aby kámen stál někde na dobře veřejně přístupném místě, nejlépe v zeleni. Aby místo bylo na volné ploše (není vhodné kameny umístit v lese). Také jsem chtěl, aby byla v blízkosti naše naučná stezka. Nevhodné místo by bylo uprostřed pole, v lese nebo hned u silnice. Vytiskl jsem panu  Benešovi leteckou mapu Kutné Hory a okolí se zakreslenou trasou stezky a nechal ho pracovat s kyvadýlkem. Hned druhý den mi volal, že objevil perfektní místo – ale bohužel uprostřed pole. Lokalita je nad silnicí na Hořany, pod Kuklíkem. Kousek odtamtud je kamenná baba (zast. č. 27). Podle názoru pana Beneše tam musela být v dávné minulosti (možná už v pravěku) nějaká vesnice. Pozemek je však obhospodařovaný, tzn. nevhodný. Další, náhodně zjištěné místo, je uprostřed parkoviště patřící hotelu U kata. Tam by prý byl kámen taky na perfektním místě. Ale bohužel…Jako nevhodná lokalita pro měření se od začátku zdál Kaňk – negativní energie, překopané obrovské množství materiálu, plno dutin.

Pohled na Kuklík. Za stromy, lemujícími silnici, je další vhodná lokalita - na místě staré vesnice.

Zdálo se tedy, že jsme s hledáním správného místa pro vztyčení menhiru v pověstné slepé uličce. Jak to někdy bývá, věci se však záhy daly do pohybu a vzaly rychlý a zdárný spád. Ale postupně. Setkal jsem se s panem Míkou, který zastupuje developerskou společnost, která hodlá v brzké době zahájit výstavbu rezidenční lokality Třešňovka, a který již podpořil projekt našeho o.s. Denemark na záchranu lokality Chmeliště, naučnou cykloturistickou stezku okolo Kutné Hory a se

Panorama Kutné Hory - zleva sv. Jakub, chrám sv. Barbory a jezuitská kolej

kterým pracujeme na dalších obecně prospěšných projektech. Po krátké poradě padla jasná volba na zelené temeno vršku nad čtvrtí Třešňovka-Provaznice, tzv. vrchlík. Tam v budoucnu bude odpočinková oblast nejen pro obyvatele nové městské čtvrti. Na vršku bude parčík s jedním z nejkrásnějších výhledů na historické panorama Kutné Hory, dětské hřiště a také ohniště, kde bude pokračovat v tomto místě založená tradice pálení čarodejnic. A právě pálení čarodejnic a dušičky jsou keltské svátky! Od rozhodnutí však vedla cesta k tomu nejdůležitějšímu a to k proměření vrchlíku a hledání konkrétního vhodného místa. A jak to tedy dopadlo? Vzal jsem pana

Vinice pod Sukovem

Beneše na místo samé. Vylezli jsme z auta a mysleli si, kolik tak času strávíme hledáním toho správného místa. Pan Beneš po krátkém pátrání volá: “Tady to bude nejlepší”! Naměřená kóta: 49°57’36.968″N 15°16’10.092″E. Na místě se kříží dvě energetické linie – zhruba SZ-JV a SV-JZ směru. Z místa je překrásný výhled na Kutnou Horu, Sedlec, vrchy Kuklík a Sukov i Železné hory. Pokud vše dobře dopadne, poblíž nivelační tyče bude příští rok vztyčen menhir společně s doprovodnými kameny (zesilovači) a kamenným stolem. Místo samo o sobě je mimořádné a osobně mám k němu vřelý vztah z mládí. Na “planinu” jsme jako děti chodily často hrát, pouštět draky, venčit psa. Tak se již těšíme, že se vše napřesrok povede a na čarodějnice 2012 vložíme pod menhir pamětní schránku. Podobně jako je tomu třeba na Pražském hradě pod monolitem arch. Plečnika.

nebuďte asociální, sdílejte ...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Martin Starý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u „Místo na menhir se rýsuje nad Provaznicí

  1. Pingback: Část menhirů už stojí | Denemark – občanské sdružení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.