Nevyhánějme rorýsy z našich měst

Vyfotit rorýse v letu je umění 🙂

Říká se, že poslem jara je skřivan. Pro mě je poslem léta a prázdnin hvízdavý křik rorýsů, prohánějících se mezi paneláky. O těchto zajímavých ptácích jsme se v minulém roce  několikrát zmínili. Především pak o tom, jak se nesprávně zateplují panelové domy v Kutné Hoře (a nejen v ní, ale po celé ČR) a co je následkem těchto neuvážených a mnohdy bezohledných úprav domů. Vše se totiž “točí” kolem rorýsů a jejich hnízdních nor.

Větrací otvory zadělané mřížkou, ul. J. Palacha

Ptáci v minulosti hnízdili na skalách, kostelních věžích, v lomech. Za posledních 50 let si však našli mnohem výhodnější a lepší stanoviště a těmi jsou větrací otvory a další škvíry na panelových domech a dalších stavbách. Ani v Kutné Hoře tomu není (nebylo jinak) dokud se nezačaly zateplovat fasády. Před pár lety se na tyto zajímavé a velice ohrožené ptáky nikdo neohlížel a otvory pod střechami  byly zaslepeny mřížkami nebo rovnou přelepeny polystyrenovou izolací. Mnohdy se tak dělo v době hnízdění a mláďata byla někdy i s rodiči zaživa

Takhle to má být – Ortenova ulice vedle Kauflandu. Chválíme

pohřbena uvnitř. Před zhruba rokem vyšla v platnost Vyhláška Ministerstva životního prostředí, která nakazuje prováděcím firmám realizovat zateplení mimo hnízdní sezonu a  vždy tak, aby bylo umožněno po zateplení rorýsům zase zahnízdit. Ať už je to v ponechaných otvorech nebo v připevněných “rorýsích” budkách. V mnoha případech se toto neděje (domy se opravují během hnízdění, otvory se zaslepují, zalepují) a rorýsi tak ztrácejí možnosti k hnízdění. Za posledních 10 let tak ztratilo příležitosti k hnízdění více než 60 % párů – což je číslo

I tohle se ještě smí. ZŠ J. Palacha

opravdu úděsné! Přitom tito rychlí letci nijak fasády domů nenarušují (podobně jako strakapoudi) ani po nich nekálejí – dospělci trus mláďat odnáší z hnízda pryč. V Kutné Hoře je několik domů, resp. jejich obyvatel, kteří se k těmto zajímavým ptákům nezachovali macešsky. Zbytek domů nebo prováděcí firmy neberou potřeby rorýsů v patrnosti, a tak nám pomalu ale jistě počet rorýsů klesá. Rorýsy však nehnízdí v Kutné Hoře jen na panelácích – obsadili i otvory na ZŠ Palachova (kde se nám je podařilo zachovat), pod střechou tamní tělocvičny (snad i to se povede).

Speciální budky pro rorýse. Ul. Opletalova. Chválíme

Mě se je povedlo letos přistihnout při péči o mladé i pod malínským nadjezdem. Zde si rorýsí páry vybraly mezery mezi sloupy a nosnými panely vozovky. Při stavbě nového nadjezdu by bylo dobré na ptáky myslet a nechat tam umístit  několik budek. Mě a Michalovi Kavkovi, který zmapoval dosavadní hnízdiště rorýsů  a také ing. arch. Adéle Jiránkové z OŽP se snad podařilo už pár takových hnízdišť zachránit. Do budoucna bychom v tom chtěli pokračovat. Připravte se na ekoteroristy 🙂

Spáry pod malínským nadjezdem se jim taky líbí

Proto bychom chtěli v druhé polovině roku 2011 a v roce příštím zkusit udělat v našem městě osvětu nejen mezi dospělými, ale i ve školách mezi dětmi. Chtěli bychom oslovit všechny obyvatele panelových domů, aby nám umožnili nainstalovat  speciální budky na jejich domy, kde to půjde tak vyměnit větrací mřížky. I do budoucna chceme tvrdě zbývající nezateplené domy hlídat a udržovat povědomost o tomto problému. Na oplátku chceme jako poděkování nájemníkům těchto domů ke vchodům umístit tabulku s poděkováním a obrázkem rorýse. Věříme, až začneme obyvetele sídlišť oslovovat, nezůstanou lhostejní a pomohou. Kutná Hora by se tak zařadila mezi první města, která se k rorýsům zachovají zodpovědně (i s ohledem na minulost).

Něco o rorýsovi: Rorýs obecný Apus apus dorůstá velikosti asi 17 cm, rozpětí křídel měří 42 až 48 cm. Pták patřící do čeledi svišťounů Apodiformes je štíhlý, celý černohnědě zbarvený se světlým hrdlem. Štíhlá křídla jsou srpovitě zahnutá, ocas vidlicovitě vykrojený. Zobák mají tito rychlí letci krátký, uzpůsobý k lovu hmyzu za letu. I končetiny jsou zajímavé – čtvrtý vratiprst je v jedné rovině s ostatními prsty. Rorýs se tak snadno zachytává skalních výčnělků, v dnešní době spíše spár v panelech atd. Bohužel se díky této fyziologické zvláštnost nedokáže sám zvednout ze země – musíte ho vzít do dlaní a vyhodit do vzduchu.  Rorýsi totiž nejen že létají až 200 km rychlostí, ale ve vzduchu i spí a páří se.
nebuďte asociální, sdílejte ...Share on facebook
Facebook
0
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google
Share on pinterest
Pinterest
0

9 komentářů u „Nevyhánějme rorýsy z našich měst

 1. Dlouhodobě se touto problematikou zabývám.Měla jsem to na storosti i na ČIŽP.Pokud bude zájem mám i prezentaci.S kolegou jsme problematiku prezentovali na výstavě-panel a dům,ale jak je vidět,tak to mnohé stavebníky ani úřady moc nezajímá.Pokud něco podobného vidíte a není domluva,určitě kontaktujte ČIŽP.Ta jediná může rychle zasáhnout a zachránit i zadělaná mláďata.Pokud dá pokutu,tak snad příště si firma dá pozor.

 2. Ta budka je pro ně “speciální”, nebo je to prostě ptačí budka jako každá jiná? Když to vrznu na střechu, neobsadí to nějaký squatter holub?
  Furt uvažuju nad webkamerou u něčeho takového … kdo vyrobí budku tak, abych ji tam dokázal namontovat?

 3. Ahoj Ludvajz, koukni do toho souboru pdf. který je v článku označený jako “zajímaví ptáci” a na str. 12 až 14. jsou ty budky. Jde o to dodržet rozměry a tvar, materiál – jinak je to skoro obyčejná budka. Horší je to s umístěním, ke kterýmu budeš potřebovat souhlas majitele domu, asi horolezce a taky najít vhodné místo. Ono to trvá taky dlouho, než budku obsadí. Každopádně je nejlepší budky umístovat při zateplování, dá to mín práce.
  A paní Vikartové bych rád poděkoval za nabídku, myslím, že po dohodě se školami bychom během příštího školního roku mohli udělat pár přednášek

   • U nich je problém ten, že musí mít pod hnízdem alespon 4m svislou stěnu – oni vyskočí z hnízda a pak začínaj lítat. Mají tak zvláštně uzpůsobený nohy, že musí mít takhle specifický místo k hnízdění

 4. Pingback: Rorýsi se už zabydleli | Denemark – občanské sdružení

 5. Zdravím Vás, pokud byste měli zájem o budky do zateplení, zejména budky pro rorýse a budky pro netopýry, začali jsme je sami vyrábět. Budky pro netopýry i budky pro rorýse jsou vyrobeny z extrudovaného polystyrenu tak, aby odpadly klempířské práce. Jejich instalace je pouze do izolantu, ale instalace velice jednoduchá.
  S pozdravem Jan Prchal

  • Dobrý den, super. Možná by bylo vhodné to zveřejnit nejen u nás na webu, ale já bych to rozeslal všem úředníkům na město. Napište mi prosím víc.

   • Dobrý den,
    omlouvám se za moc pozdní reakci. Veškeré informace o našich budkách jsou na webových stránkách.
    S pozdravem a úctou Jan Prchal (www.suncom.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *