Mapování vážek na Kutnohorsku

Z celkového počtu 74 druhů zjištěných v České republice bylo z okresu Kutná Hora do roku 2009 známo 24 druhů. V měsících červenci až září roku 2009 jsem se začal touto zajímavou skupinou hmyzu zabývat a na 28 lokalitách jsem zjistil 31 druhů.

samec vážky ploské (Libellula depressa)

samec vážky ploské (Libellula depressa)

V letošním roce jsem pokračoval v mapování. Projekt Sledování vážek na vybraných lokalitách okresu Kutná Hora byl finančně podpořen částkou 7900 Kč z Národního programu ČSOP – Ochrana biodiverzity. Sledovaných 48 lokalit pokrývalo téměř celé Kutnohorsko. Celkem jsem získal 1557 údajů o výskytu 46 druhů (11 nových pro sledované území). Závěrečnou zprávu z projektu si můžete přečíst ZDE.

Z dosavadních poznatků lze říci, že fauna vážek je na Kutnohorsku druhově velmi bohatá, včetně druhů vzácně se vyskytujících v celých Čechách. Také některé lokality jsou přírodně velmi zachovalé a zasloužily by si nějakou formu zákonné ochrany.

V současné době je tedy z okresu Kutná Hora známo 47 druhů vážek, což činí 64% odonatofauny ČR. Mapování bude pokračovat i v dalších letech – stále zbývá dosti neprozkoumaných lokalit a objevy dalších nových druhů jsou velmi pravděpodobné.

Samice vážky ploské (Libellula depressa)

Samice vážky ploské (Libellula depressa)

nebuďte asociální, sdílejte ...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0

1 komentář u „Mapování vážek na Kutnohorsku

  1. Michale, musím ti tu veřejně poděkovat a pochválit tě! Klobouk dolů. Určitě je potřeba pokračovat a já věřím, že na základě týhle práce obhájíme naÅ¡e připomínky k odbahÅ?ování rybníků atd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.