Mapování vážek na Kutnohorsku

Z celkového počtu 74 druhů zjištěných v České republice bylo z okresu Kutná Hora do roku 2009 známo 24 druhů. V měsících červenci až září roku 2009 jsem se začal touto zajímavou skupinou hmyzu zabývat a na 28 lokalitách jsem zjistil 31 druhů.

samec vážky ploské (Libellula depressa)

samec vážky ploské (Libellula depressa)

V letošním roce jsem pokračoval v mapování. Projekt Sledování vážek na vybraných lokalitách okresu Kutná Hora byl finančně podpořen částkou 7900 Kč z Národního programu ČSOP – Ochrana biodiverzity. Sledovaných 48 lokalit pokrývalo téměř celé Kutnohorsko. Celkem jsem získal 1557 údajů o výskytu 46 druhů (11 nových pro sledované území). Závěrečnou zprávu z projektu si můžete přečíst ZDE.

Z dosavadních poznatků lze říci, že fauna vážek je na Kutnohorsku druhově velmi bohatá, včetně druhů vzácně se vyskytujících v celých Čechách. Také některé lokality jsou přírodně velmi zachovalé a zasloužily by si nějakou formu zákonné ochrany.

V současné době je tedy z okresu Kutná Hora známo 47 druhů vážek, což činí 64% odonatofauny ČR. Mapování bude pokračovat i v dalších letech – stále zbývá dosti neprozkoumaných lokalit a objevy dalších nových druhů jsou velmi pravděpodobné.

Samice vážky ploské (Libellula depressa)

Samice vážky ploské (Libellula depressa)

nebuďte asociální, sdílejte ...Share on facebook
Facebook
0
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google
Share on pinterest
Pinterest
0

1 komentář u „Mapování vážek na Kutnohorsku

  1. Michale, musím ti tu veřejně poděkovat a pochválit tě! Klobouk dolů. Určitě je potřeba pokračovat a já věřím, že na základě týhle práce obhájíme naÅ¡e připomínky k odbahÅ?ování rybníků atd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *