Bahenní koupel v podzemí

hloubení do dalšího patra

hloubení do dalšího patra

Dnes dopoledne jsem na pozvání Petra Zemana a jeho kolegů z OS Barbora přijel do údolí Bylanky na další prohlídku jejich podzemního království. Ke štole jsem dorazil před 11 h a překvapilo mě nejen množství lidí (pomocníků z jiných sdružení), ale i to, že už se balí. Bylo naplánované celovíkendové čerpání vody z nižších pater, ale prý se jim porouchalo čerpadlo, tak musí končit.

Poznali byste mezi nimi ženu? :-)

Poznali byste mezi nimi ženu? 🙂

 Část party byla venku, většina však v zadní části zpřístupněné chodby. Tak jsem si půjčil přilbu, čelovku a vyrazil. Z minula jsem věděl, že většina cesty probíhá “na bobku nebo po čtyřech”:-) Tenhle úsek  jsem s občasným nárazem do stropu zvládl rychle. Pak jsem dorazil do míst, kde na jaře byla jen zatopená jáma.

zbytky prken z výdřevy

zbytky prken z výdřevy

Teď už bylo cca 10 m vody vyčerpáno a zpřístupněno další, spodní patro. Na něj se bylo možné dostat jen po zavěšeném žebříku – neváhal jsem a slezl. Dole však byla voda. Ptám se, visíc na žebříku: “Kolik tam tý vody je?” Odpověď ze zadní části chodby zněla: “Tak po kolena”  Já na to: “Já ale nemám atombordel, jen vysoký boty”. Se smíchem se ozvalo:

zbytky vrátku

zbytky vrátku

“Tak jestli se chceš podívat k nám, tak se hezky vykoupeš”. Tak jsem se vykoupal a voda byla ledová:-) Došel jsem k partě lidí, kteří byli od hlavy až po paty obaleni bahnem. Petra jsem poznal jen po hlase 🙂 Ten se ozýval z dalšího spodního patra, resp. chodby, kterou se právě dnes pokoušeli vyčerpat. Zrovna naměřili hloubku k hladině 16,7 m. Tzn., že od hlavní chodby, kterou se přijde k hloubení, je to skoro 30 m!  Po změření jsem pomáhal vytáhnout obrovské čerpadlo, hadice, lana.  Taky jsem si nafotil manganové “krápníky” a zbytky dřevěného zařízení dolu, které “horníci” ze sdružení po odkrytí štoly narovnali do výklenků.

Pohled do dalšího patra

Pohled do dalšího patra

Byly zde zbytky vrátku, žebříku i prken z výdřevy chodeb. Cestou zpět jsem už vzdal snahu o to, zůstat čistý. Lezl jsem po kolenou ve vodě, táhl za sebou bahnem obalená lana a kabely. Nakonec jsem byl rád, že jsem vylezl ven, celý od bahna a promáčený 🙂 V botech to čvachtalo, ale byl to zase další zajímavý zážitek, kterého se nelituje.

Měkké "krápníky" ze sloučenin manganu a dalších kovů

Měkké "krápníky" ze sloučenin manganu a dalších kovů

V nejbližších dnech i OS Barbora rozjede své webové stránky a bude dělat přednášky v knihovně a Barvířově domu. Petr s kamarády také začínají budovat muzeum moderního hornictví v bývalém areálu Rudných dolů.  Určitě si kluky běžte poslechnout, protože jejich vyprávění i fotodokumentace je velice zajímavá.  A kdybyste jim chtěli jakkoliv pomoct, ozvěte se jim nebo i nám. Vzkazy vyřídíme.
PS: Fotky “do dálky” nejsou moc kvalitní, protože ze spodních pater stoupá vydechovaná pára. Když jsou ve štole 3 lidi, vzduch je čistý, ale při tolika lidech byl vzduch nasycený párou a nedalo se moc dobře fotit.

nebuďte asociální, sdílejte ...Share on facebook
Facebook
0
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google
Share on pinterest
Pinterest
0

2 komentáře u „Bahenní koupel v podzemí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *