Poslední zpráva z výzkumu v údolí Vrchlice 2009

Minulý týden jsme dostali zpožděnou zprávu, která se týká determinace pavouků z údolí Vrchlice. Pavouky jsem přes celou sezonu smýkal, sklepával nebo vybíral ze zemních pastí a dle data a místa sběru shromažďoval. Ke konci roku byly sběry předány DrSc., Mgr. Lence Kubcové, Ph.D.  na Karlovu univerzitu do Prahy. Paní Kubcová se musela nejdříve postarat o své novorezeně, proto přišla zpráva až teď. Nicméně byla i tak velice příznivá: Cituji: “Zjištěno bylo 82 druhů z 18 čeledí.  V tabulce jsem zanesla i některé parametry podle Katalagu pavouků České republiky a červeně označila druhy vzácné. Jedná se o 5 druhů (Clubiona brevipes, Philodromus buchari, Phlegra festiva, Pistius truncatus a Synema globosum). Jedná se tedy o druhy s výskytem na malém počtu polí síťového mapování, kde preferují především suchá lesostepní stanoviště. Všechny tyto vzácné druhy byly nalezeny na stanovišti Step, kde byla pokázána v rámci pavouků vysoká druhová diverzita. Po podrobnější analýze/determinaci můžeme teprve rozhodnout, zda materiál obsahuje hojný druh Philodromus albidus anebo velice vzácný druh Philodromus rufus (v tabulce označeno tučně). V materiálu je zastoupena i řada druhů středně hojných např. Dipoena melanogaster, Misumenops tricuspidatus atd.”  Z tabulky  i přiloženého komentáře je zřejmé, že údolí Vrchlice je velice bohaté i po stránce arachnologické. V letošním roce chceme pod vedením Mgr. Kubcové ve sběrech pokračovat.

PS: Druh pavouka Philodromus buchari popsala Mgr. L. Kubcová popsala v roce 2004 a pojmenovala ho po našem nejznámějším arachnologovi prof. RNDr. Janu Bucharovi, DrSc. Pan profesor byl na první prohlídce v údolí s námi a moc se mu zde líbilo.

PSS:  Pokud by se podařilo dle mikroskopických analýz determinovat druh Philodromus rufus, bylo by údolí Vrchlice asi čtvrtou zjištěnou lokalitou tohoto pavouka v České republice. Budeme vás o tom informovat

nebuďte asociální, sdílejte ...Share on facebook
Facebook
0
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google
Share on pinterest
Pinterest
0

1 komentář u „Poslední zpráva z výzkumu v údolí Vrchlice 2009

  1. Pingback: Poslali jsme na Krajský úřad „Plán péče k vyhlášení ZCHÚ PP Údolí Vrchlice“ | Denemark – občanské sdružení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *