Zpráva o budování cykloturistické naučné stezky kolem Kutné Hory

Během první poloviny roku 2009 se nám podařilo získat na naučnou trasu 254 000Kč od TPCA a máme přislíbeno zhruba 200 000Kč od Města Kutná Hora a obce Miskovice.
Protože se nám nepodařilo získat celých 1,1milionu Kč na celou naučnou cyklotrasu, rozhodli jsme se v roce 2010 vybudovat pouze část, zhruba jednu polovin trasy. Končit bude tato I.etapa nad Sklenářovým dolíkem. Součástí úprav I. a II. etapy bude úprava rybníčků na Dolním Žižkově a nad Sklenářovým dolíkem. Okolí rybníčků bude nejdříve vyčištěno od dlouholetého náletu, odpadků a pak budou rybníčky vybagrovány. Na Dolním Žižkově to asi nebude hned, protože musíme sehnat odpovídající techniku (rybníček je napájen silným pramenem a je v něm neustále bahno). Další úpravou nad rámec původního projektu je ve spolupráci s VHS vysadit alej lip od silnice směrem k pramenu sv. Vojtěcha a vedle lip zabudovat patníky. Aby tak vznikla jakási cesta, pěšina roubená stromy, k pramenu. I to však závisí na finančních prostředcích.
V současné době jsou ve spolupráci s archeology, památkáři, geology a dalšími odborníky sepsány texty na naučné tabule. Během několika návštěv v Okresním archivu i archivu Hrádku, u soukromých sběratelů a pamětníků jsme získali i množství dobových fotografií, map, kreseb a dalšího materiálu. Během dvou víkendů jsem nakácel ve Vyšatově lomu akátové kmínky na stojany. Tímto bych chtěl poděkovat panu Chmelovi, který nám umožnil kmínky nařezat. Už máme také koupené desky na připevnění textových cedulí, vyjednané s panem Pilcem i kovové patky na stojany. Pan Tarnai nám dělá speciální obruče se šroubením, určené na přidělání tabulí na stromy, stejně jako plechové stříšky nad tabule samotné. V blízké době začneme vyrábět stojany (20ks) a Jirka začne graficky upravovat první polovinu textových polí. Bude to piplačka, protože jsem se s texty asi trochu rozmáchl (v Kutné Hoře a okolí je toho tolik, že se to moc zkracovat nedá) a vše musí spasovat společně s obrázky. Např. fotografie ptáků a některých savců jsme získali od kutnohorského fotografa M. Truhláře. Lavičky nám přes zimu budou vyrábět Technické služby K. Hora.
Věříme, že se nám podaří získat na I. etapu zbývajících asi 40tis. Kč a na etapu druhou necelých 600 tis. Kč. (včetně úprav  kolem sv. Vojtěcha).  Chtěl bychom pak v roce 2011 před prázdninami slavnostně otevřít cca 25km naučný okruh kolem Kutné Hory, kde si budete moci na 65 tabulích přečíst mnoho zajímavostí o Kutné Hoře a jejím okolí. Věříme a pevně doufáme, že se Vám tato naučná cykloturistická stezka bude líbit a budete jí rádi navštěvovat.

 

nebuďte asociální, sdílejte ...Share on facebook
Facebook
0
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google
Share on pinterest
Pinterest
0

6 komentářů u „Zpráva o budování cykloturistické naučné stezky kolem Kutné Hory

 1. Uctivý hlubokosklon – cedule jsou skvělé.
  Jen je mi strašně líto, že již neplatí informace o mlýně v Markovičkách. Nový majitel jej totiž koncem prázdnin náhle zboural. Když jsem tu zkázu uviděl, (zůstaly jen obvodové zdi bez impozantní střechy nad rozsáhlými půdními prostory), udělalo se mi fyzicky špatně. Už tamtudy raději nebudu chodit…
  J. Fiala

  • Díky za pochvalu, jsem rád, že se stezka líbí. Byli jsme poučeni z té od Vrchlice a vstřebávali jsme zkušenosti i jinde. To, co píšete je fakt smutný. Každého starého domu nebo stromu, který náhle zmizí a měl “ducha” , je strašná škoda. I proto jsem stezku dělal trochu v duchu nostalgie (staré fotky), aby si lidé v Kutné Hoře uvědomili, že ne všechno nové musí být to NEJ

 2. Děkuji za odpověď i za Vaši citlivost pro genia loci. – Dovolte mi ještě vyjádřit názor – nejen můj, ale shodl jsem se na něm i s přáteli. Týká se zamýšleného stromořadí lip od přítocko-bylanské silnice k prameni Sv. Vojtěcha. Domnívám se, že pramen (se stromy kolem něj) tvořil a i dnes v místě tvoří krajinnou dominantu, kterou by alej vyrušila. Navíc zde v minulosti takové stromořadí nebylo. Je škoda nejen stromů a budov s “duchem”, ale měla by se, myslím, aspektovat i jedinečnost a určitá intimita místa.
  J. Fiala

  • Dobrý večer, máte pravdu v tom, že tam nikdy alej nebyla. Chtěli bychom tam dát stromy řídce. Důvod je praktický – kdysi tam bývala cesta, pěšina. Dnes jí občas rozorávají zemědělci a výsadba stromů a usazení kamenů bylo po dohodě s VHS proto, aby tento průchod k prameni byl zachován. Myslíme si, že tím se i zatraktivní těch 200 m procházky k prameni a lidé se k němu rádi půjdou podívat. Do budoucna by se tam ohla dát i nějaká ta lavička, velký kámen, kmen stromu. Věc má i stránku druhou – dostali jsme na výsadby peníze od VHS jako sponzorský dar a smluvně (i lidsky) musíme dohodu splnit. Možná bychom mohli udělat kompromis v tom, že stromy vysadíme do poloviny cesty a zbytek necháme prázdný, tzn. pramen s jednou starou lípou bude zachován jako dominanta

 3. Děkuji za odpověď i za Vaši citlivost pro genia loci. – Dovolte mi ještě vyjádřit názor – nejen můj, ale shodl jsem se na něm i s přáteli. Týká se zamýšleného stromořadí lip od přítocko-bylanské silnice k prameni Sv. Vojtěcha. Domnívám se, že pramen (se stromy kolem něj) tvořil a i dnes v místě tvoří krajinnou dominantu, kterou by alej vyrušila. Navíc zde v minulosti takové stromořadí nebylo. Je škoda nejen stromů a budov s “duchem”, ale měla by se, myslím, respektovat i jedinečnost a určitá intimita místa.
  J. Fiala

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *