Když nejdeme za přírodou, přišla ona za námi

Trebiřovská

Trebiřovská

Jistě jste mnozí z Vás zaregistrovali př™i běžných pochůzkách nebo i procházkách krásu nařeho města. Teď mám na mysli př™ímo př™írodní krásy nařeho města. To, že je naře město vyhlářené a známé díky památkám, je nám známo vřem. Ale že se naři radní a zastupitelé snaží, aby bylo naře město známé ve světě i jako kus př™írody obývaný lidmi, asi nevíme. Stačí se vřak podívat po městě a nestačíme se divit, kolik př™ekrásných rostlin může kvést i mezi paneláky a činžáky. Asi nás upoutá svou modrou barvou hlavně kakost luční Geranium pratense, bíle kvetoucí koláče ř™ebř™íčku lékař™ského Achillea millefolium, žluté květy různých pryskyř™níků Ranunculus sp., mochen Potentilla sp. nebo i léčivých ř™epíků Agrimonia sp. Př™ekrásné jsou květy divizny černé Verbascum nigrum. V př™íměstských vesnicích (Malín, Sedlec, Kaňk a dalří) se mohou lidé kochat tř™eba i diviznou velkokvětou Verbascum densiflorum nebo tř™ezalkou tečkovanou Hypericum perforatum.

Nepř™eberné množství rostlin zastupuje čeleď hvězdicovité Asteraceae a bobovité Fabaceae. Abychom vřak nezůstávali jen u flory. Na květech rostlin můžeme pozorovat nejen pilné včely, ale najdeme zde několik druhů čmeláků z rodu Bombus sp., nepř™eberné množství z ř™ádu dvoukř™ídlých Diptera (pestř™enky, mouchy, tiplice), ale na květech žijí i tř™eba velice zajímaví pavouci běžníci Misumena sp., napodobující květy. Př™ed domem jsem vřak nařel i krasce lesklého Anthaxia nitidula. Prostě máme kolem svých domů divokou a př™ekrásnou př™írodu.

Vůbec netuřím, jaký je záměr nařeho vedení města, ale domnívám se, že tak posloužili tř™eba nařim starřím spoluobčanům, kteř™í se nemohou dostat do př™írody ať už z důvodu finančních nebo zdravotních. Nebo se snaží touto nenásilnou formou vzbudit v mladé generaci lásku k př™írodě? Možná. Tř™eba je důvodem i to, že mnohé z rostlin jsou léčivé a dávají nám tak možnost samosběrem těchto rostlin uřetř™it na lécích. Posledním důvodem, který mě teď napadá, je i to, že v době prázdnin si sídliřtní děti nemají kde hrát. Les je daleko, hř™iřtě byla zlikvidovaná, tak jim Město umožnilo si hrát tř™eba na vietnamskou válku – džungli mají kolem svých paneláků opravdu rozlehlou.

U divadla

U divadla

Puřkinská

Puřkinská

Masarykova ulice

Masarykova ulice

nebuďte asociální, sdílejte ...Share on facebook
Facebook
0
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google
Share on pinterest
Pinterest
0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *