I ornitolog může mít akční den

Michal už leze nahoru

Michal už leze nahoru

S Michalem jsme se domluvili, že pojedeme v úterý 30.6. kroužkovat čápy. Já jsem věděl o tom, že v Kralicích v areálu drůbežárny hnízdí již několik let a vyjednal jsem Michalovi povolení čápy okroužkovat. Michal měl strach, jak vše provedeme – výška, první kroužkování čápů, vítr, přístup k hnízdu. První nápad byl čápata snést dolů. Na to jsme měli s sebou pytel. Ale když jsme vylezli k hnízdu (cca 30m), zjistili jsme, že čápata jsou už na pytel velká. Tak začalo dohadování, jak na to. Nakonec jsem byl pověřen kroužkováním já. Nebylo to kvůli  důvěře, ale kvůli mé váze (jsem o 20kg lehčí). Michal se totiž bál, aby nezahučel skrz hnízdo do komína a tak mi tuhle příjemnou práci přenechal. Nakonec jsem ho ujistil, že nás hnízdo unese oba. Vyhoupli jsem se tedy polovinou těla do čapího hnízda, které bylo deštěm rozmáčené a směs bahna, výkalů a zbytků potravy  zrovna po fialkách nevoněla 🙁

Michalovi jsem přidržoval postupně všechna tři čápata a on je okroužkoval. Viset tělem na smradlavém hnízdě, opírat se nohou o schůdky, kroužkovat čápata

Tři malá čápata na hnízdě, po kroužkování

Tři malá čápata na hnízdě, po kroužkování

(dvě zbývají po nás sekali zobákem) a vše bez jištění nebylo zrovna příjemné. Ale nakonec jsme to zvládli. Pak jsme si čápata fotili. Nebudu lhát – klepaly se mi ruce. Nejen nervy, ale musel jsem kvůli zapomenutým kleštím absolvovat komín 2x . Když jsme byli v Kralicích,  koupili jsme si v obchodě pití. Paní nás zdravila slovy: „To jste vy, co nám kroužkovali čápy? Koukali jsme na vás, jak vám koukaly z hnízda jen nohy”. Cestou z Kralic jsme se stavili ještě u rybníčku, kde měl Michal vytipované místo s hnízdem motáka pochopa (dříve pochopa rákosního).  Nandal si broďáky a vlezl do rákosí v rybníku. Po pár minutách hnízdo našel a čtyři mláďata okroužkoval. Pak jsem si holínky půjčil já a šel si chundelaté kuličky vyfotit. Myslím si,že to byl velice úspěšný ornitologický den a hlavně adrenalinové povyražení.

Trochu odbornosti:

Čápi se kroužkují především jako nevzletná mláďata na hnízdech. V letech 1934 až 2002 se na území bývalého Československa okroužkovalo 22 975 exemplářů, od kterých pochází 922 zpětných hlášení. Velká část však bohužel připadá na mrtvé ptáky, kteří často narážejí na tahu na dráty elektrického vedení. Nejvzdálenější nález je z Jihoafrické republiky, kde byl zastižen mladý čáp ve vzdálenosti 9 416km od svého rodiště. Nejstarší kroužkovaný pták se dožil téměř 22 let.

Mláďata pochopa rákosního (moták pochop) na hnízdě v rákosí

Mláďata pochopa rákosního (moták pochop) na hnízdě v rákosí

U motáka pochopa se též kroužkují především mláďata na hnízdech. V letech 1934 až 2002 se na území bývalého Československa okroužkovalo 19 253 exemplářů, z kterých došlo 265 hlášení, opět většinou od mrtvých ptáků. Z jedinců, u kterých byla známa příčina jejich úmrtí, uhynulo 87% následkem lidské činnosti – z toho 60% zastřeleno. Nejvzdálenější  nález je z afrického Beninu 4 968 km od místa okroužkování. Nejvyšší zjištěný věk skoro 18,5 roku.

Tímto bychom chtěli poděkovat paní Sovové z Kralic a celému kolektivu drůbežárny za umožnění kroužkování a hlavně za to, že se perfektně starají o čápy již 5let. Komín je nefunkční již řadu let, a proto ho pracovníci přizpůsobili pro čápy. Díra v kotelně byla zazděna a na komín bylo umístěné síto, aby čápům nepadal materiál pro stavbu hnízda dolů. Několik let si prý čápi hnízdo obhlíželi a teď již pátým rokem vyvádí mladé. Je to jeden ze tří čapích komínů na Kutnohorsku a obyvatelé Kralic jsou na své čápy náležitě hrdí.

nebuďte asociální, sdílejte ...Share on facebook
Facebook
0
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google
Share on pinterest
Pinterest
0

3 komentáře u „I ornitolog může mít akční den

  1. Na tomto komíně jsem byl i osobně a i Čmoud od nás by mohl vyprávět, jak na ně čáp útočil a házel bobky z hnízda. A to byli kus pod ním a montovali antény.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *