Zima končí – tažní ptáci se vracejí

michal2

Tažní ptáci

Přichází jaro. Krajinou se již nese zpěv kosů, sýkorek, pěnkav, bubnování strakapoudů a za tmy houkání sov. Přilétají již i první tažní ptáci. Nad poli od konce února zpívají skřivani a u budek obhlížejí svá hnízdiště špačci. Většinou v blízkosti vod zastihneme konipasy horské a bílé, lidově zvané třasořitky. Na podmáčených polích a loukách můžeme pozorovat velká hejna čejek chocholatých – ptáků velikosti holuba, nápadných svou chocholkou na hlavě. Větší počet čejek jsme s Martinem pozorovali ve středu na poli u Bykáně. Přálo nám štěstí, mezi nimi pobíhali poměrně vzácní kulíci zlatí, menší příbuzní čejek, kteří hnízdí až ve Skandinávii a zde si udělali jen krátký odpočinek na daleké cestě na sever. V údolí Vrchlice nám svůj přílet ohlašoval z vrcholku stromu drozd zpěvný, jenž se řadí mezi naše nejlepší ptačí zpěváky. Z dalších časných navrátilců přilétají i holubi hřivnáči. Tito původem lesní ptáci od konce minulého století postupně osidlují i města. Všichni tito poslové jara tráví zimu ve Středomoří a nemusí proto přelétávat při návratu do svých rodišť velké vzdálenosti. Například vlaštovky, které zimují v daleké jižní Africe, čeká cesta k nám dlouhá i přes 8 000 km.

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Na ty si však ještě měsíc počkáme.
V příštích dnech se mimo jiné objeví nenápadní drobní pěvci budníčci menší a také rehci domácí, jejichž skřípavý zpěv lze často ze střech domů slyšet i v Kutné Hoře. O něco později, koncem března, se vrátí na svá hnízda čápi bílí, kteří na Kutnohorsku každoročně hnízdí na nepoužívaném komínu v Uhlířských Janovicích a Žehušicích. V dubnu přilétá mnoho dalších druhů, několik druhů pěnic, žijících většinou skrytě v křovinách, z dalších např. kukačka obecná a slavík obecný. I zpěv slavíka můžeme poslouchat přímo v Kutné Hoře. Jako jedni z posledních, až počátkem května, se vracejí například ťuhýci obecní, žluvy hajní a rákosníci zpěvní.

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Za poskytnuté ilustrační fotografie čejky chocholaté a kulíka zlatého (foto vpravo) děkuji M.Truhlářovi.

nebuďte asociální, sdílejte ...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0

2 komentáře u „Zima končí – tažní ptáci se vracejí

  1. Dobrý den,
    pozoroval jsem na fotbalovém hřišti několik ptáků, kteří běhali sem tam a něco zobali. Jsou zhruba velikosti čejky, ale barevně blíž drozdovi kvíčala. Nedaří se mi je najít v atlase.
    Můžete mi poradit ?

    • Dobrý den,
      podle popisu by to mohl být např. kulík zlatý (v prostém šatu). Další možnost je třeba drozd brávník.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *