Bílý návštěvník vrchlického údolí

Mezi svátky jsem př™i rodinné procházce našel v potoce pod Velkým rybníkem (hned pod hrází) osamělou labuť. Stála nehnutě v peř™ejích mezi kameny a snažila se nalézt něco k snědku. Celá rodina i náhodní kolemstojící do mě začali hned hučet, ať zař™ídím její odchyt, ať tam neumř™e hlady, že jí je zima a tak…..€asi to znáte. Hned druhý den jsem v práci sehnal telefon na Záchrannou stanici ve Vlašimi a oznámil jim, že jsme u nás našli labuť a že prostř™edí, ve kterém se teď nachází je pro nedostatek žrádla pro ní nevhodné. Chvíli jsme diskutovali, vyměnili si kontakty. Odpoledne se ozvali, že se na ní př™ece jen př™ijedou podívat a jestli bych jim mohl ukázat př™esně místo, kde jsme labuť pozorovali. Když jsme dorazili na místo, samozř™ejmě, že tam labuť už nebyla. Kolemjdoucí nám ř™ekli,že je €žpod loukou€œ.Tak jsme sbalili všechna fidlátka a letěli k Cimburku. Tam už labuť taky nebyla. Nakonec jsme jí našli až na tůni u Spáleného mlýna. Chytit jí bylo nemožné,€“ pomalu a nevšímavě si plavala uprostř™ed a navíc už se př™ed 17h pěkně šeř™ilo. Aby labuť ukázala, že nás má €žfakt na háku€œ, začala z bahnitého dna cedit svou večeř™i.
Z toho záchranář™i z Vlašimi usoudili, že pokud labuť zůstane v téhle velké tůni, která snad letos nezamrzne, mohla by v pohodě př™ečkat zimu. Pokud by však tůň zamrzla a labuť začala chř™adnout, máme buď zavolat do Vlašimi nebo labuť odchytit sami (instrukce jsem dostal) a př™evézt jí na nezamrzlou vodní plochu, nejlépe větří ř™eku.
Bylo nám doporučeno, abychom labuť př™ikrmovali. ښdolí ř™íčky je i v tuhle dobu cílem mnoha procházek, proto prosíme návřtěvníky, aby si do kapsy př™ibalily kus housky, pár lístků salátu, hrst psích granulí nebo jiné €žlabutí pochoutky€œ. Labuť si sice bude potravu shánět sama ze dna a bř™ehů tůně, ale tím, že jí budeme př™ikrmovat, jí př™ežití zimy usnadníme. Kdybyste náhodou kdokoliv zjistil nebo pozoroval, že se labuť chová neobvykle nebo vypadá nezdravě, ozvěte se na náš mail nebo telefon. My zař™ídíme hned její odchyt.

Jinak př™ejeme všem klidné prožití zbývajících svátků, krásný Nový rok a těšíme se na spolupráci

nebuďte asociální, sdílejte ...Share on facebook
Facebook
0
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google
Share on pinterest
Pinterest
0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *