Vichřice v údolí Vrchlice

borovicevyvr.jpgBěhem posledních několika dní naši republiku postihl orkán Kyrill. Škody dosáhly mnohasetmilionových škod. Ani našemu městu se orkán nevyhnul a byly hlavně během čtvrteční noci poškozeny desítky střech, značení i stromů. Zlomilo se, vyvrátilo nebo bylo poškozeno asi 15 vzrostlých stromů (douglasky, smrky, lípy)
Zajímalo nás, jak to vypadá v údolí Vrchlice a Na Rovinách. V lese Na Rovinách je pár vyvrácených nebo zlomených stromů, ale škody nejsou nijak závažné. V údolí Vrchlice to taky není po finanční stránce (škody) nic hrozného. Vyvrátilo se zde několik zdravých stromů (smrky, borovice a jírovec) v blízkosti silnice a pěšiny.

Na skále nad Vrbovým mlýnem vítr zlomil vzrostlou zdravou borovici. Co nás však mrzí, dutina.jpgbylo to, že se zlomily další dva staré jilmy vazy. Rostly podél pěšiny za Spáleným mlýnem. Již v minulosti se dva tyto vzrostlé jilmy vyvrátily. Na fotce můžete vidět, že tyto stromy byly až do kořenů duté a bylo otázkou času, kdy se zlomí. Bohužel nám všem budou v údolí chybět.

V řečišti olsevyvr.jpgbylo vyvráceno nebo polámáno kolem 25ti převážně mrtvých olší a vrb. Tyto stromy uschnuly „na stojáka“ v průběhu posledních několika let. V řečišti stály pouze mrtvá torza, mnohdy již bez větví. Tyto stromy, převážně v úseku mezi Spáleným mlýnem a Cimburkem, napadaly mezi zdravé stromy do řečiště potoka a vytvořily přirozené překážky v toku.

ricni_niva

Kmeny budou na jaře zaneseny drobným materiálem a vytvoří se zde znovu (před 2 lety byly tyto padlé kmeny odstraněny Povodím Labe) přirozené hráze, které vytvoří tůně pro raky, pstruhy i vydry. Jak se říká: „Všechno zlé je pro něco dobré“.

nebuďte asociální, sdílejte ...Share on facebook
Facebook
0
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google
Share on pinterest
Pinterest
0

1 komentář u „Vichřice v údolí Vrchlice

  1. Chudák příroda, chudáci stromy a lidi, kteří se snaží všemožně přírodě pomoci. Pak přijde jeden takový “Kirill” a co po jeho návštěvě zůstane “na památku”???

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *